Reklama

Eurowizyjna scena to nie tylko popowe hity i błyszczące stroje – czasem staje się przestrzenią dla manifestów artystycznych i duchowych. Justyna Steczkowska, znana z oryginalnych i głęboko symbolicznych projektów muzycznych, wykorzystała ten moment w pełni. Jej utwór „Gaja” to nie tylko piosenka – to opowieść o mocy, boskości i połączeniu z naturą, w której każda nuta i obraz niosą przesłanie większe niż konkursowa rywalizacja.

Reklama

„Gaja” – manifest mocy i transcendencji

Justyna Steczkowska reprezentuje Polskę na Eurowizji 2025 z utworem „Gaja”. To osobisty manifest artystki, który łączy duchowość, wewnętrzną siłę i odniesienia do natury. Refren piosenki zawiera mocne słowa: „Moje imię GAJA Jestem BOGIEM Siłą Moją matką MIŁOŚĆ Kiedy płaczę To we łzach tonie świat Tulę w swych ramionach zaginiony CZAS”. Tekst podkreśla kobiecą moc, miłość jako źródło życia i boską obecność w każdym z nas. To przesłanie przekracza granice gatunków muzycznych i trafia prosto w emocje.

Utwór „Gaja” pochodzi z 19. albumu studyjnego Justyny Steczkowskiej „Witch Tarohoro”, który miał premierę w listopadzie 2024 roku. Cały projekt to podróż przez duchowe przestrzenie, a eurowizyjny singiel jest jego artystycznym punktem kulminacyjnym.

Symbolika występu Justyny Steczkowskiej

Występ Justyny Steczkowskiej w Bazylei był spektakularny i dopracowany w najmniejszych detalach. Na scenie pojawiły się wizualizacje Ziemi, monumentalne kolosy symbolizujące dzieci Gai: Eurybię, Pontosa, Uranosa i Okeanosa, świetlistozłote okręgi tworzące bramę do jądra wszechświata, a także smok inspirowany mitologią słowiańską. Sama artystka grała na skrzypcach i wykonywała wokalizy, zwisając na linach. Wszystkie te elementy razem tworzyły hipnotyzującą całość.

Występ został bardzo dobrze odebrany zarówno przez publiczność, jak i zagranicznych komentatorów. Określano go mianem „mistycznego rytuału”, „muzycznego uniesienia” i „wizualnego arcydzieła”. Dla wielu widzów był to najbardziej zapadający w pamięć moment tegorocznej Eurowizji.

Mitologiczne i słowiańskie motywy w piosence „Gaja”

Gaja to postać z mitologii greckiej – pierwotna bogini Ziemi, matka wszystkich bogów i istot żyjących. W kulturze duchowej symbolizuje płodność, ochronę, życie i połączenie z naturą. Justyna Steczkowska czerpie z tej symboliki pełnymi garściami, nie tylko w warstwie tekstowej, ale również wizualnej i muzycznej.

Co więcej, w utworze pojawiają się również słowiańskie mantry, zaczerpnięte z duchowej tradycji przodków. Są to między innymi: ZARGO (zdrowie i sukces), RAGA (ochrona), URRA (kreatywność i wiedza), GARA (rozwiązywanie problemów), JARGA (oczyszczenie), JARUN (sprawiedliwość), ERA (harmonia w domu), CZARODORO (moc jasnowidzenia). Każda z nich niesie ze sobą konkretne energetyczne przesłanie i jest zintegrowana z muzycznym rytmem.

Steczkowska na Eurowizji 2025 – emocje i wizje z Bazylei

Eurowizja 2025 odbywa się w szwajcarskiej Bazylei. To właśnie tam Justyna Steczkowska po raz kolejny zachwyciła europejską publiczność. Jej występ był nie tylko widowiskowy, ale przede wszystkim pełen emocji i głębokiego przesłania. Artystka nie szukała taniego efektu – stworzyła doświadczenie, które rezonuje długo po zakończeniu konkursu.

Utwór „Gaja” stał się jednym z najbardziej komentowanych momentów Eurowizji. Połączenie muzyki, duchowości, mitologii i współczesnej produkcji scenicznej pokazało, że można mówić o sprawach ważnych i uniwersalnych na największej scenie muzycznej Europy.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama