Reklama

„Hey Joe” to klasyk rocka lat 60., którego autorstwo przypisuje się Billy’emu Robertsowi. Piosenka została zarejestrowana przez niego w 1962 roku. Na przestrzeni kolejnych lat wielu artystów sięgało po ten utwór. Jednym z nich był Tim Rose, którego interpretacja miała wpływ na wersję wykonaną przez Jimiego Hendriksa. To właśnie ta aranżacja Rose'a miała spokojniejsze tempo i bardziej dramatyczny charakter, który przyciągnął uwagę Hendriksa.

Reklama

„Hey Joe” to kultowy utwór, który przetrwał cenzurę w USA

W 1966 roku Jimi Hendrix, wraz ze swoim zespołem The Jimi Hendrix Experience, nagrał wersję „Hey Joe”, która trafiła na jego debiutancki album "Are You Experienced". Utwór zyskał ogromną popularność w Europie, szczególnie w Wielkiej Brytanii. Jednak w Stanach Zjednoczonych spotkał się z cenzurą. Z powodu kontrowersyjnego tekstu, opowiadającego o mężczyźnie, który zastrzelił swoją niewierną partnerkę i planuje ucieczkę do Meksyku, piosenka została zakazana w wielu stacjach radiowych w USA. To właśnie drastyczna treść utworu była powodem, dla którego "Hey Joe" nie był emitowany w amerykańskich mediach.

Jimi Hendrix rozsławił utwór „Hey Joe”

Pomimo zakazu w USA, „Hey Joe” przyniósł Hendriksowi ogromną popularność w Europie. Wersja Jimiego Hendriksa została uznana za przełomową. Piosenka trafiła na listy przebojów w Wielkiej Brytanii, a jej sukces rozpoczął międzynarodową karierę artysty. Hendrix wykonał "Hey Joe" również podczas wielu koncertów na całym świecie, co przyczyniło się do dalszej popularyzacji utworu.

„Hey Joe” pobił Rekord Guinessa

Utwór „Hey Joe” zyskał również szczególne miejsce w Polsce, gdzie co roku wykonywany jest podczas Gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu. Wydarzenie to gromadzi tysiące gitarzystów, którzy wspólnie grają ten klasyk rocka. W 2024 roku padł nowy rekord – dokładnie 7 676 gitarzystów zagrało "Hey Joe" na wrocławskim Rynku. Wydarzenie to pokazuje, jak silne emocje i kultowy status wciąż wywołuje ten utwór.

„Hey Joe” w wykonaniu Jimiego Hendriksa to nie tylko klasyk rocka, ale również piosenka, która miała ogromny wpływ na rozwój gatunku. Jej mocna, dramatyczna narracja, unikalna aranżacja oraz ekspresyjna gra na gitarze przyczyniły się do jej wyjątkowego miejsca w historii muzyki. Mimo początkowego zakazu emisji w USA, utwór na stałe wpisał się do kanonu rocka, a jego wykonanie przez Hendriksa uznawane jest za jedno z najbardziej ikonicznych w historii.

Reklama

Zobacz także: Ten hit lat 80. podbił Eurowizję. Do dziś porusza serca fanów

Reklama
Reklama
Reklama