Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie pilnie przetransportowany do ośrodka medycznego. Tam zajmie się nim zespół lekarzy
Sławosz Uznański-Wiśniewski zakończył swoją misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dziś około godziny 11:30 czasu polskiego wodowanie kapsuły Dragon Grace u wybrzeży Kalifornii, a następnie transport do ośrodka ESA w Kolonii. Tam astronauta przejdzie intensywne badania i co najmniej 45-dniową rehabilitację. Mikrograwitacja, zaburzenia wzroku, promieniowanie kosmiczne – to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi musi się zmierzyć.

Sławosz Uznański-Wiśniewski został drugim Polakiem w historii, który odbył lot w kosmos. Brał udział w misji Ax-4, która dzisiaj ma się zakończyć powrotem na Ziemię. Jego pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej miał charakter intensywny – naukowo-edukacyjny, realizowany w skrajnych warunkach mikrograwitacji.
Misja była realizowana w ramach współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i Niemieckim Centrum Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (DLR). Dla tych instytucji udział astronauty oznacza konieczność przeprowadzenia pełnego protokołu medycznego po jego powrocie.
Sławosz Uznański-Wiśniewski dziś wyląduje na Ziemi
Kapsuła Dragon Grace z misji Ax-4, na której pokładzie znajdował się Uznański-Wiśniewski, zgodnie z planem odłączyła się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i około godziny 11:30 kapsuła ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim ma wylądować na Oceanie Spokojnym, u wybrzeży Kalifornii. Następnie astronauta zostanie przetransportowany do Kolonii, gdzie w kompleksie Envihab ESA rozpocznie się jego szczegółowa diagnostyka medyczna. To właśnie tam zespół specjalistów będzie badać, jak organizm Polaka poradził sobie z ekstremalnymi warunkami kosmicznymi.
Jakie konsekwencje może mieć lot dla Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego?
Lot w warunkach mikrograwitacji wiąże się z wieloma konsekwencjami zdrowotnymi. W przestrzeni kosmicznej dochodzi do redystrybucji płynów ustrojowych – płyny przemieszczają się ku górnym partiom ciała, powodując tzw. względną hipowolemię, czyli zmniejszenie objętości krwi krążącej. Objawia się to hipotonii ortostatycznej – nagłym spadkiem ciśnienia przy zmianie pozycji z leżącej na stojącą.
W pierwszych godzinach po lądowaniu astronauta otrzymuje dożylny bolus z soli fizjologicznej oraz przechodzi badanie EKG w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń rytmu serca. To niezbędne działania, mające na celu stabilizację funkcji życiowych po ekstremalnym wysiłku organizmu.
Mikrograwitacja powoduje znaczną redystrybucję płynów ustrojowych. Dochodzi do tzw. względnej hipowolemii, czyli zmniejszenia objętości krwi krążącej w naczyniach oraz przesunięcia płynów do przestrzeni tkankowej – szczególnie w górnej części ciała. Efektem tych zaburzeń są objawy hipotonii ortostatycznej, czyli spadku ciśnienia krwi przy przejściu z pozycji leżącej do stojącej
Sławosz Uznański-Wiśniewski przejdzie szereg badań
Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego czeka szereg specjalistycznych badań: kardiologicznych, neurologicznych oraz okulistycznych – w tym tomografia siatkówki i pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zaburzenia widzenia to częsty problem astronautów i mogą wynikać zarówno ze zmian ciśnienia śródczaszkowego, jak i zaburzeń cyrkulacji płynu mózgowo-rdzeniowego.
Dodatkowo rozpoczęta zostanie kompleksowa rehabilitacja – co najmniej 45 dni codziennych ćwiczeń obejmujących trening równoważny, aerobowy, oporowy, propriocepcyjny i funkcjonalny. Celem programu jest ponowne „sensytyzowanie” układów nerwowego i ruchowego, które w stanie nieważkości tracą część swojej funkcjonalności.
Przestrzeń kosmiczna to również ekspozycja na promieniowanie jonizujące, które może prowadzić do uszkodzeń DNA. Astronauci, w tym Uznański-Wiśniewski, są objęci długofalowym monitoringiem onkologicznym. W jego ramach wykonuje się m.in. zdjęcia zmian skórnych przed i po misji oraz analizuje dane z dozymetrów osobistych, by oszacować całkowitą dawkę pochłoniętego promieniowania.
Zobacz także: Nagły komunikat NASA. Kapsuła Dragon oddaliła się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
