Reklama

Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski kończy swój pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Powrót na Ziemię ma się odbyć za pośrednictwem kapsuły Dragon, która w najbliższym czasie odłączy się od stacji.

Reklama

Sławosz Uznański-Wiśniewski wraca na Ziemię kapsułą Dragon

Sławosz Uznański‑Wiśniewski, który 25 czerwca 2025 roku o 8:31 wystartował z Centrum Kosmicznego Kennedy’ego na Florydzie, zbliża się do zakończenia swojej misji kosmicznej. Wraz z Pegg Whitson, Sreeją Shukla i Tuvaim Kapu dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną dzień później – 26 czerwca 2025.

Kapsuła Dragon „Grace” powróci na Ziemię najwcześniej w poniedziałek 14 lipca 2025. Planowany moment odłączenia od ISS to godzina 13:05 czasu polskiego. Ten kluczowy moment zakończy udział polskiego astronauty w misji Axiom‑4 w ramach programu IGNIS.

Transmisja na żywo: gdzie i kiedy oglądać?

Transmisja z powrotu astronauty będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Oficjalne relacje na żywo przygotowują:

  • NASA,
  • SpaceX,
  • Axiom Space,
  • POLSA (Polska Agencja Kosmiczna).

Start transmisji: 14 lipca o godzinie 10:30 czasu polskiego.

Zamknięcie włazu kapsuły: 10:55, wznowienie transmisji: 12:45.
Ostateczne odłączenie kapsuły od ISS: 13:05.

To wydarzenie o wyjątkowym znaczeniu dla Polski i całej społeczności naukowej – warto je śledzić.

Szczegóły lądowania i dalsze kroki po powrocie

Po odłączeniu kapsuła Dragon „Grace” odbędzie kilkugodzinny lot w kierunku Ziemi. Planowane wodowanie ma nastąpić na Oceanie Spokojnym, u wybrzeży Kalifornii.

Po lądowaniu astronauta zostanie przetransportowany do bazy NASA, gdzie przejdzie wstępne badania i debriefing. Następnie uda się do Kolonii – siedziby Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), gdzie kontynuowane będą procedury związane z zakończeniem misji.

Misja IGNIS: cele naukowe i edukacyjne na ISS

Podczas pobytu na ISS Sławosz Uznański‑Wiśniewski zrealizował 13 eksperymentów polskiego pochodzenia. Wśród nich znalazły się projekty naukowe i technologiczne, realizowane we współpracy z krajowymi uczelniami i instytutami badawczymi.

Dodatkowo astronauta przeprowadził ponad 30 pokazów edukacyjnych, w tym transmisje i rozmowy z uczniami. W niektórych przypadkach dzieci mogły łączyć się z nim bezpośrednio z własnych domów.

Historia lotu i znaczenie dla Polski

Lot Sławosza Uznańskiego‑Wiśniewskiego był przełomowym wydarzeniem dla Polski – to drugi Polak w kosmosie, po Mirosławie Hermaszewskim. Start odbył się z historycznego stanowiska LC‑39A, używanego wcześniej m.in. w misjach Apollo i programie wahadłowców.

Udział w misji Axiom‑4 nie tylko umacnia pozycję Polski w europejskich strukturach kosmicznych, ale stanowi także inspirację dla młodych ludzi, którzy chcą rozwijać się w dziedzinach nauki, technologii, inżynierii i matematyki (STEM).

Zobacz także:

Reklama
Sławosz Uznański-Wiśniewski
Sławosz Uznański-Wiśniewski Fot. Wojciech Olkusnik/East News
Reklama
Reklama
Reklama