Reklama

Janusz Wiśniewski, reżyser teatralny, scenograf oraz autor grafik, rysunków i plakatów, odszedł w wieku 76 lat.

Reklama

Smutna informację w świecie polskiego teatru - nie żyje Janusz Wiśniewski

Informację o śmierci Janusza Wiśniewskiego przekazał Teatr Nowy w Poznaniu – instytucja, którą kierował w latach 2003–2011. Artysta zapisał się w historii jako twórca unikalnego teatru autorskiego, czerpiącego inspiracje z awangardy oraz różnych form widowiskowych, takich jak teatr jarmarczny, kabaret, rewia czy cyrk.

Zmarł Janusz Wiśniewski - reżyser teatralny, scenograf, autor grafik, rysunków i plakatów, twórca teatru autorskiego o charakterystycznym instrumentarium, ogromnej plastyczności i niepodrabialnym, wyrazistym stylu, czerpiącego z największych dokonań światowej literatury; w latach 2003-2011 dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Nowego w Poznaniu. Miał 76 lat. Bliskim Artysty przekazujemy wyrazy głębokiego współczucia
- poinformował Teatr Nowy z Poznania.

Porównywany do Tadeusza Kantora i Józefa Szajny, Janusz Wiśniewski był uważany za postać niezwykle barwną i odrębną w świecie polskiego teatru współczesnego. Jego twórczość cechowała się silną wyobraźnią plastyczną oraz wyjątkową wrażliwością poetycko-metafizyczną. Zyskał uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.

Ostatnie dzieło: "Dziady" w Teatrze Polskim w Warszawie

Ostatnim spektaklem Janusza Wiśniewskiego była inscenizacja „Dziadów” Adama Mickiewicza, wystawiona w Teatrze Polskim w Warszawie. To dzieło zamyka wieloletni dorobek artysty, w którym teatr słowa łączył się z obrazem, a klasyczne teksty z awangardową formą.

Realizacja „Dziadów” w jego interpretacji była dobitnym przykładem jego niekonwencjonalnego podejścia do literatury narodowej – przefiltrowanej przez osobistą, artystyczną wizję i przenikniętej metaforycznym przekazem.

Spektakle, które przeszły do historii polskiego teatru

Wśród najważniejszych spektakli stworzonych przez Janusza Wiśniewskiego znajdują się:

  • „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego (2001),
  • „Opera kozła” na motywach powieści Horace’a McCoya „Czyż nie dobija się koni?” (2004),
  • „Król Ryszard III” Williama Shakespeare’a (2003),
  • „Romeo i Julia” (2005),
  • „Burza” (2008),
  • „Faust” Goethego (2005).

Każde z tych przedstawień odbijało unikalny styl reżysera, łączący teatralną awangardę z głębokim humanizmem i bogactwem formy scenicznej. Wyróżniały się wizualnym rozmachem, eksperymentami z formą oraz konsekwentnie realizowaną wizją artystyczną.

Janusz Wiśniewski jako dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu

W latach 2003–2011 Janusz Wiśniewski pełnił funkcję dyrektora Teatru Nowego w Poznaniu. To właśnie tam rozwijał swój autorski styl, który stał się znakiem rozpoznawczym sceny. Jego kadencja obfitowała w ważne premiery i silnie wpłynęła na oblicze teatru w Wielkopolsce.

W tym czasie Teatr Nowy stał się miejscem eksperymentu, refleksji i silnej ekspresji scenicznej. Wiśniewski nie bał się podejmować wyzwań artystycznych, wprowadzając nowoczesną formę, jednocześnie szanując tradycję i tekst literacki.

Uhonorowany za zasługi – Gloria Artis dla artysty

Za swoje zasługi dla polskiej kultury Janusz Wiśniewski został uhonorowany Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2009 roku. To jedno z najwyższych odznaczeń przyznawanych ludziom sztuki w Polsce.

Nagroda ta była wyrazem uznania dla jego wybitnych osiągnięć artystycznych oraz wkładu w rozwój współczesnego teatru w Polsce. Jego praca i spuścizna na zawsze pozostaną częścią polskiego dziedzictwa kulturowego.

Gabriela Frycz pożegnała Janusza Wiśniewskiego

Osobistą refleksją i smutkiem podzieliła się z fanami aktorka Gabriela Frycz, która na Instagramie udostępniła smutny wpis i zdjęcie Janusza Wiśniewskiego.

Dziękuję za to, że Pan we mnie uwierzył Panie Dyrektorze. Z szacunkiem i refleksją… bardzo smutno
- napisała na Instagramie Gabriela Frycz.

Zobacz także:

Reklama
Janusz Wiśniewski
e-teatr.pl
Reklama
Reklama
Reklama