Reklama

To nie sen – to historia, która dzieje się na naszych oczach! Sławosz Uznański‑Wiśniewski, drugi Polak w historii, który poleciał w Kosmos, właśnie wraca na Ziemię. Po zakończeniu swojej niezwykłej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), astronauta opuścił stację na pokładzie kapsuły Dragon i zmierza w kierunku naszej planety. Lądowanie planowane jest na wtorek, 15 lipca.

Reklama

Sławosz Uznański-Wiśniewski żegna się z ISS

W niedzielę tuż po godz. 13:15 czasu polskiego, kapsuła Crew Dragon "Grace" z czteroosobową załogą – w tym z Polakiem – odłączyła się od stacji ISS. To był moment pełen wzruszeń. Podczas specjalnej ceremonii pożegnania Sławosz podziękował całemu zespołowi i Polakom, którzy śledzili jego kosmiczną podróż.

To nie koniec – to dopiero początek!
- powiedział z uśmiechem, nawiązując do swojego edukacyjnego i badawczego celu.

Przez 22 godziny kapsuła będzie wykonywać manewry przygotowujące do wejścia w atmosferę. Kulminacyjny moment – spektakularne wodowanie w Pacyfiku – ma nastąpić we wtorek około godz. 11:30 czasu polskiego. Cały proces jest zautomatyzowany, ale to wciąż najbardziej niebezpieczna część misji – osłona termiczna kapsuły musi wytrzymać nawet 1600°C!

Co dalej? Rehabilitacja, badania i… wielki powrót

Po powrocie na Ziemię astronauta trafi do specjalistycznego ośrodka Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Kolonii, gdzie czeka go rehabilitacja i dokładne badania. Lot w Kosmos, zmienna grawitacja i eksperymenty wpływają na cały organizm, więc to konieczny etap powrotu do ziemskich warunków.

Misja Sławosza to nie tylko symboliczny sukces. W kosmosie realizował on 13 polskich eksperymentów naukowych w ramach projektu IGNIS, a także prowadził transmisje edukacyjne i inspirował młodych ludzi do sięgania gwiazd – dosłownie!

Sławosz Uznański‑Wiśniewski to nie tylko naukowiec i astronauta, ale także bohater narodowy XXI wieku. Jego powrót to powód do dumy – i początek zupełnie nowej ery dla polskiej obecności w Kosmosie.

Zobacz także:

Reklama
Axiom Mission 4 Undocking
YouTube@NASA
Axiom Mission 4 Undocking
YouTube@NASA
Reklama
Reklama
Reklama