Reklama

Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej opublikowano oficjalny komunikat zapowiadający wyjątkowe wydarzenie z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego – polskiego astronauty wybranego do Europejskiego Korpusu Rezerwowego ESA. Spotkanie odbędzie się we wtorek 9 lipca 2025 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Reklama

HaloKOMOS – most między szkołami a Kosmosem

Wydarzenie zatytułowane HaloKOMOS ma na celu popularyzację nauki i badań kosmicznych wśród młodzieży i nauczycieli. Projekt organizowany jest w ramach współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Centrum Nauki Kopernik, w związku z niedawnym sukcesem Sławosza Uznańskiego, który jako drugi Polak w historii – po Mirosławie Hermaszewskim – został oficjalnie zakwalifikowany do programu lotów kosmicznych ESA.

Sławosz Uznański-Wiśniewski – kim jest?

Dr Uznański-Wiśniewski to inżynier, naukowiec i badacz, który przez lata pracował w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN), zajmując się odpornością elektroniki na promieniowanie. W listopadzie 2022 roku został ogłoszony rezerwowym astronautą ESA, a w 2024 roku oficjalnie przeszedł do aktywnego korpusu.

Jego misja – planowana na drugą połowę dekady – obejmuje m.in. szkolenia w Kolonii, Houston i Moskwie, a także przygotowania do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), podczas którego przeprowadzi eksperymenty naukowe, w tym potencjalnie także z udziałem polskich instytucji edukacyjnych i naukowych.

Rząd wspiera edukację kosmiczną

W komunikacie na stronie gov.pl podkreślono znaczenie wspierania młodego pokolenia w rozwijaniu zainteresowań naukami ścisłymi oraz kosmosem. Jak czytamy:

To wyjątkowa okazja, by młodzież z całej Polski mogła spotkać się z naszym astronautą i zainspirować się jego drogą do gwiazd. Chcemy pokazać, że nauka może być fascynująca i bliska każdemu uczniowi.

Spotkanie ma charakter otwarty, z możliwością transmisji online dla szkół i placówek edukacyjnych w całym kraju.

Znaczenie misji dla Polski

Obecność Polaka w programie ESA to nie tylko prestiż, ale także realna szansa na wzmocnienie polskiego udziału w europejskich projektach kosmicznych – zarówno naukowych, jak i technologicznych. Dzięki takim wydarzeniom, jak HaloKOMOS, Polska może budować nową generację specjalistów w dziedzinach takich jak inżynieria kosmiczna, fizyka, biotechnologia czy robotyka.

Reklama

Zobacz także: Sławosz Uznański-Wiśniewski pokazał "sypialnię" na ISS. Tak śpi w Kosmosie

Sławosz Uznański-Wiśniewski
Podlewski AKPA
Reklama
Reklama
Reklama