Reklama

Pogrzeb Jana Pawła II był jednym z najważniejszych wydarzeń XXI wieku. 8 kwietnia 2005 roku na placu św. Piotra w Watykanie doszło do niezwykłych, symbolicznych zjawisk. Wiatr przewracał strony ewangeliarza, aż księga się zamknęła. W tym samym czasie w Meksyku biały gołąb usiadł na fotelu papieża.

Reklama

Symboliczne znaki podczas pogrzebu Jana Pawła II na placu św. Piotra

8 kwietnia 2005 roku na placu św. Piotra w Watykanie odbył się pogrzeb papieża Jana Pawła II. Uroczystość zgromadziła tłumy wiernych z całego świata i była transmitowana na żywo. Podczas ceremonii doszło do niezwykłego, symbolicznego zdarzenia. Wiatr zaczął przewracać strony ewangeliarza, który leżał na trumnie papieża. Strony przewracały się jedna po drugiej, aż w pewnym momencie księga sama się zamknęła.

Ten moment zapisał się w pamięci wielu jako wyjątkowy, symboliczny gest natury, interpretowany przez wielu wiernych jako znak duchowy. Obserwujący ostatnie pożegnanie Jana Pawła II nie mieli wątpliwości, że ten moment symbolizował Ducha Świętego, o którym papież opowiadał podczas trwania swojego pontyfikatu.

Zjawisko w Meksyku: gołąb na papieskim fotelu

W tym samym czasie, kiedy w Watykanie trwały uroczystości pogrzebowe, w Bazylice Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku transmitowano pogrzeb na żywo. To właśnie tam miało miejsce kolejne, niecodzienne wydarzenie. Chwilę przed rozpoczęciem transmisji przez meksykańskie ulice przeprowadzono papamobile, którym Jan Paweł II podróżował podczas pielgrzymki do Meksyku. Papamobile został umieszczony w drzwiach bazyliki, a w pewnym momencie zauważono, że na fotelu, z którego Jan Paweł II korzystał podczas jednej ze swoich pielgrzymek do Meksyku, przysiadł biały gołąb. Moment ten zbiegł się z wyżej wspomnianą chwilą zamknięcia się ewangeliarza w Watykanie.

Fotel znajdował się w widocznym miejscu, a moment ten został zauważony przez uczestników zgromadzonych w bazylice. Wydarzenie to, podobnie jak zamknięcie ewangeliarza przez wiatr, zostało odebrane przez wielu jako głęboko poruszający i symboliczny gest. Choć nie ma oficjalnych interpretacji tych zjawisk, dla wielu wiernych miały one głębokie znaczenie duchowe. W oczach tysięcy ludzi te znaki stały się jeszcze jednym potwierdzeniem świętości Jana Pawła II i duchowej obecności, jaką pozostawił po sobie na całym świecie.

Zobacz także:

Reklama
Papież Jan Paweł II
AKPA
Reklama
Reklama
Reklama