Reklama

W dniach 13–14 lipca 2025 roku na Jasnej Górze w Częstochowie odbyła się 34. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Jednym z najważniejszych punktów programu był koncert zespołu Bayer Full, który w tym roku świętuje 41-lecie swojej działalności artystycznej. Występ, trwający niemal dwie godziny, odbył się mimo niesprzyjającej, deszczowej pogody. Pielgrzymi, zgromadzeni w licznych grupach, nie poddali się warunkom atmosferycznym i aktywnie uczestniczyli w muzycznym hołdzie złożonym Matce Bożej.

Reklama

Sławomir Świerzyński: „Dla nas to zaszczyt śpiewać dla naszej Matki”

Lider zespołu Bayer Full, Sławomir Świerzyński, wielokrotnie podkreślał podczas występu duchowy wymiar wydarzenia. – Dla nas jest to zaszczyt, być tu z wami, śpiewać dla naszej matki Maryi, naszej królowej Polski i Boga ukochanego, dlatego rozpoczynamy, jak każdy koncert w Polsce, piosenką maryjną, za to, że mamy w Polsce pokój i możemy spotykać się w takich cudownych miejscach – mówił do zebranych wiernych.

Właśnie słowa o pokoju i wolności do modlitwy i wspólnego świętowania stały się motywem przewodnim całego koncertu. Muzycy rozpoczęli występ utworem „Wspaniała Matka”, śpiewanym na melodię znanej piosenki „Living Next Door to Alice” zespołu Smokie.

Tylko utwory religijne – znane hity zespołu nie wybrzmiały

Podczas koncertu zespół Bayer Full nie wykonał swoich najbardziej rozpoznawalnych przebojów, takich jak „Majteczki w kropeczki” czy „Blondyneczka”. Zamiast tego, całość występu skupiła się na repertuarze religijnym. Pielgrzymi mogli usłyszeć znane i mniej znane piosenki pielgrzymkowe, które doskonale wpisały się w duchowy klimat wydarzenia. Świerzyński świadomie zrezygnował z repertuaru disco polo na rzecz utworów, które miały charakter modlitewny i refleksyjny.

Bayer Full
Fot. Damian Klamka / East News

Promocja wartości katolickich i świadectwa ze sceny

Koncert był nie tylko wydarzeniem muzycznym, ale także platformą do promowania wartości katolickich. Ze sceny przemawiali duchowni, którzy dzielili się słowem i świadectwami. W trakcie wydarzenia odbywała się również promocja inicjatyw katolickich, a także spotkanie autorskie z Danielem Obajtkiem, który prezentował swoją autobiograficzną książkę.

Sławomir Świerzyński, oprócz prowadzenia koncertu, dzielił się anegdotami z życia zespołu. Opowiedział między innymi o próbie przetłumaczenia piosenki „Barka” na język chiński podczas jednego z wyjazdów do Chin. Historia zakończyła się niepowodzeniem, ale została przyjęta przez publiczność z uśmiechem i entuzjazmem.

„Wszyscy Polacy to jedna rodzina” – mocne zakończenie koncertu

Kulminacją występu Bayer Full był utwór „Wszyscy Polacy to jedna rodzina”. Piosenka została wykonana na zakończenie koncertu i porwała zgromadzonych do wspólnego śpiewu. Tekst i przesłanie utworu silnie wpisały się w atmosferę jedności i wspólnoty, jaka panowała podczas całej pielgrzymki.

Występ zespołu Bayer Full na Jasnej Górze był dla wielu pielgrzymów nie tylko formą rozrywki, ale przede wszystkim duchowym przeżyciem. Sławomir Świerzyński i jego zespół udowodnili, że muzyka, także ta wywodząca się z nurtu disco polo, może mieć głębokie, religijne przesłanie. Ich obecność podczas 34. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja była dla uczestników symbolicznym gestem wspólnego dziękczynienia za pokój i wolność w Polsce.

Zobacz także:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama