Reklama

Papież Franciszek został przyjęty do rzymskiej kliniki Gemelli 14 lutego w związku z obustronnym zapaleniem płuc. Choroba ta, zwłaszcza w podeszłym wieku, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, co wzbudziło niepokój wśród wiernych na całym świecie. Watykan nie podał dokładnej daty hospitalizacji, ale potwierdził, że papież pozostaje pod stałą opieką lekarzy.

Reklama

Nie jest to pierwsza hospitalizacja 88-letniego Franciszka. Wcześniej papież przechodził leczenie w tej samej placówce, m.in. z powodu infekcji dróg oddechowych i operacji jamy brzusznej. Jednak Ojciec Święty jeszcze nigdy tak długo nie przebywał w klinice tak długo, odkąd rozpoczął swój pontyfikat.

Stan papieża Franciszka pozostaje trudny

Z komunikatu opublikowanego przez Watykan w sobotę, 8 marca rano wynika, że papież Franciszek ma za sobą spokojną noc. Ojciec Święty głównie odpoczywał. Nie odnotowano też kryzysów oddechowych, które niedawno mocno zaniepokoiły wiernych. Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej podkreśla, że stan Argentyńczyka pozostaje trudny, ale stabilny. Już od jakiegoś czasu w medycznym biuletynie lekarze przekazują szczegółowe informacje o zdrowiu biskupa Rzymu. Specjaliści działają we współpracy z głową Kościoła, ponieważ – jak przekazał profesor Sergio Alfieri z Polikliniki Gemelli – „papież chce, aby mówiono prawdę”.

Rozpoczął się czwarty tydzień hospitalizacji papieża Franciszka

28 lutego papież przeszedł długotrwały kryzys oddechowy o charakterze astmatycznym, wymagający zastosowania tlenu o wysokim przepływie. 3 marca Watykan poinformował o dwóch epizodach ostrej niewydolności oddechowej, które wymagały zastosowania nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej. Franciszek kontynuuje fizjoterapię oddechową i motoryczną, a jego parametry hemodynamiczne pozostają stabilne. Pomimo poprawy, papież nadal korzysta z tlenoterapii w ciągu dnia oraz nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej nocą.

Papież Franciszek zwołał kardynałów

Watykan oficjalnie ogłosił, że papież Franciszek zwołał konsystorz, czyli specjalne zgromadzenie kardynałów, którego głównym celem jest zatwierdzenie kanonizacji dwóch błogosławionych. Decyzja o zwołaniu konsystorza wzbudziła falę spekulacji wśród watykanistów i obserwatorów Kościoła katolickiego. Powodem jest fakt, że to właśnie podczas konsystorza w lutym 2013 roku Benedykt XVI ogłosił swoją historyczną decyzję o rezygnacji z urzędu papieskiego.

Zdaniem komentatorów Franciszek, który zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi, może podjąć podobny krok, zwłaszcza że wielokrotnie podkreślał, iż nie wyklucza takiej możliwości w przypadku braku sił do sprawowania posługi. Dodatkowo fakt, że papież nadal przebywa w szpitalu i doświadczył niedawno kryzysów oddechowych, potęguje przypuszczenia o jego rezygnacji.

Reklama

Zobacz także: Kto może zastąpić papieża Franciszka? Padło nazwisko Polaka

Stan zdrowia papieża Franciszka: najnowsze wieści z Watykanu
Papież Franciszek TIZIANA FABI/AFP/East News
Reklama
Reklama
Reklama