Przełomowa wiadomość o stanie zdrowia papieża Franciszka. Watykan już się nie wstrzymuje
Papież Franciszek przebywa w szpitalu już od 26 dni. Przez pewien czas stan Ojca Świętego był krytyczny, a w mediach coraz głośniej mówiło się o abdykacji i przygotowaniach do konklawe. W poniedziałkowym, wieczornym biuletynie medycznym Watykan przekazał nowe informacje. Lekarze po raz pierwszy nie wstrzymują się od dalszych rokowań.

- Redakcja
Papież Franciszek trafił do rzymskiej Polikliniki Gemelli 14 lutego w związku z obustronnym zapaleniem płuc. Według najnowszych doniesień stan zdrowia 87-letniego papieża ulega poprawie. Watykan w oficjalnym komunikacie przekazał, że Franciszek pozytywnie reaguje na leczenie, co daje nadzieję na dalszą rekonwalescencję.
Ojciec Święty przebywa pod stałą opieką lekarzy, którzy na bieżąco monitorują jego stan zdrowia. Choć początkowe doniesienia budziły niepokój, obecnie sytuacja wydaje się stabilizować.
Watykan ujawnił rokowania w sprawie zdrowia papieża Franciszka
Jak dotąd Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej wstrzymywało się od przekazywania dalszych rokowań w związku ze skomplikowanym stanem zdrowia papieża Franciszka. Lekarze pozostawali ostrożni. Zwłaszcza że wcześniej u Ojca Świętego wystąpiły kryzysy oddechowe. W komunikacie opublikowanym w poniedziałek wieczorem, poinformowano, że biskup Rzymu powoli wraca do zdrowia i jest stabilny. Dodano, że jego organizm dobrze reaguje na leczenie. To przełomowe wieści.
Stan kliniczny Ojca Świętego dalej jest stabilny. Poprawa zanotowana w poprzednich dniach dalej umacnia się, co potwierdzają zarówno wyniki badań krwi, jak i obiektywna ocena kliniczna oraz dobra odpowiedź na terapię farmakologiczną
Jak podkreślili lekarze, „z tych powodów lekarze dzisiaj postanowili nie wstrzymywać się z dalszymi rokowaniami”. W dalszej części przekazano, że Ojciec Święty musi jeszcze zostać w szpitalu w związku ze stanem zapalnym.
Uwzględniając jednak złożoność obrazu klinicznego i istotnego stanu zapalnego stwierdzonego podczas hospitalizacji, konieczna będzie kontynuacja w kolejnych dniach terapii farmakologicznej w warunkach szpitalnych
Papież Franciszek przechodzi najdłuższą hospitalizację od rozpoczęcia pontyfikatu
Ojciec Święty trafił do Polikliniki Gemelli w Rzymie 14 lutego 2024 roku, gdy jego stan zdrowia uległ pogorszeniu. Lekarze podjęli decyzję o hospitalizacji, aby zapewnić mu najlepszą możliwą opiekę medyczną.
Na początku choroby papież odczuwał silne osłabienie i problemy z oddychaniem, co wymagało zastosowania intensywnej terapii. Zdiagnozowane obustronne zapalenie płuc oznacza, że infekcja objęła oba płuca, co mogło stanowić poważne zagrożenie dla jego zdrowia.
Najbardziej niepokojące były kryzysy oddechowe, które sprawiły, że papież miał znacznie ograniczoną zdolność do samodzielnego oddychania. W efekcie lekarze zastosowali terapię tlenową i wspomaganie oddychania, aby złagodzić objawy i poprawić saturację krwi.
Papież Franciszek zwołał zgromadzenie kardynałów
Papież Franciszek zwołał konsystorz, czyli zgromadzenie kardynałów, co wywołało falę spekulacji na temat jego ewentualnej abdykacji. Spekulacje nasilają się ze względu na fakt, że w 2013 roku papież Benedykt XVI ogłosił swoją rezygnację właśnie podczas konsystorza dotyczącego kanonizacji. Jednak watykański sekretarz stanu, kardynał Pietro Parolin, określił te przypuszczenia jako "bezpodstawne spekulacje" i podkreślił, że obecnie najważniejszy jest powrót papieża do zdrowia.
Zobacz także: Papież Franciszek pilnie wezwał kardynałów. Zrezygnuje z urzędu?
