Kiedy papież Franciszek wróci do Watykanu? Zabrano głos
Papież Franciszek od ponad trzech tygodni przebywa w szpitalu. W ciągu ostatnich dni Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej wreszcie przekazało optymistyczne wieści. Stan zdrowia Ojca Świętego się poprawia. Włoska prasa zaczęła spekulować o tym, kiedy biskup Rzymu będzie mógł wrócić do Watykanu. „Zagrożenie minęło”, przekazał dziennik „Il Messaggero”.

- Redakcja
14 lutego papież Franciszek trafił do rzymskiej Pokliniki Gemelli. Stan kliniczny Ojca Świętego lekarze określili jako krytyczny. Argentyńczyk doświadczył kilku kryzysów oddechowych i konieczne było podłączenie go do maszyny wspierającej oddychanie. Przez długi czas lekarze nie mówili o dalszych rokowaniach ze względu na skomplikowaną i niepewną sytuację. W poniedziałek wreszcie pojawiły się wiadomości dające powody do optymizmu. Wygląda na to, że stan papieża jest już stabilny i 88-latek wraca do zdrowia. Włoskie media zaczęły pisać o tym, kiedy będzie mógł wrócić do Watykanu.
„Zagrożenie minęło”, ale papież Franciszek musi zostać w szpitalu
W poniedziałek Watykan przekazał przełomowe wieści o stanie zdrowia papieża Franciszka. Po 25 dniach lekarze wreszcie podzielili się ostrożnymi, choć optymistycznymi rokowaniami. Wcześniej u Ojca Świętego na zmianę dochodziło do poprawy i pogorszenia.
Zagrożenie minęło
W dalszej części rzymska gazeta zaznacza, że nadal nie wiadomo, kiedy papież będzie mógł opuścić szpital i wrócić do Watykanu. Spekuluje się, że Ojca Świętego czeka jeszcze przynajmniej kilka tygodni hospitalizacji na 10. piętrze Polikliniki Gemelli.
Wciąż nie wiadomo, kiedy Franciszek mógłby wyjść ze szpitala
Według włoskich mediów papież być może wróci do Watykanu przed Wielkim Tygodniem, jeśli nie wystąpią żadne dodatkowe komplikacje. To oznacza, że biskup Rzymu mógłby wziąć udział w uroczystościach Triduum Paschalnego i Wielkanocy. Przy takim scenariuszu może udzieliłby nawet błogosławieństwa Urbi et Orbi.
Terapia papieża Franciszka działa
W rozmowie z rzymskim „Il Messagero” wypowiedział się specjalista chorób zakaźnych profesor Massimo Andreoni z uniwersytetu Tor Vergata. Zdaniem uczonego wszystko wskazuje na to, że „terapia działa”. Teraz lekarze muszą skupić się na tym, by u papieża Franciszka nie wystąpiły problemy kardiologiczne.
Scenariusz jest pozytywny, a to znaczy, że stan zapalny płuc jest pod kontrolą w tym momencie i cofa się
Specjalista zasugerował, że Ojciec Święty ze względu na swoje zdrowie powinien nieco zmienić tryb życia, by się nie obciążać.
Oczywiście wskazany byłby mniej męczący tryb życia, długa i chroniona rekonwalescencja, by do końca pokonać obustronne zapalenie płuc
Natomiast dziennik „La Stampa” zauważa, że w przypadku papieża Franciszka pozostaje inne ryzyko, związane z kiepską kondycją i zaawansowanym wiekiem Ojca Świętego. Przyznano jednak, że obecna choroba 88-latka nie budzi już takiego strachu, jak kilka tygodni temu.
Papież Franciszek abdykuje po wyjściu ze szpitala?
Pod koniec lutego papież Franciszek podjął decyzję o zwołaniu nadzwyczajnego konsystorza kardynałów w Watykanie. Oficjalnie zgromadzenie ma dotyczyć dwóch kanonizacji. Jednak to rozbudziło w mediach plotki o możliwej abdykacji Ojca Świętego. Wszystko przez obecny stan zdrowia Argentyńczyka, ale także historię.
To właśnie podczas konsystorza Benedykt XVI niespodziewanie ogłosił, że rezygnuje z dalszego pontyfikatu. W odpowiedzi na zamieszanie medialne watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin ogłosił, że to „niepotrzebne spekulacje”.
Zobacz także: Papież Franciszek pilnie wezwał kardynałów. Zrezygnuje z urzędu?
