Reklama

Utwór „Monday, Monday” powstał w wyjątkowo krótkim czasie – według Johna Phillipsa, wokalisty i autora tekstu, jego stworzenie zajęło jedynie około 20 minut. Inspiracją był nastrój poniedziałkowego poranka, a sama melodia, jak wspominał, „pojawiła się nagle i naturalnie”. Kompozycja została nagrana przez zespół The Mamas & the Papas i trafiła na ich debiutancki album „If You Can Believe Your Eyes and Ears”.

Reklama

Twórcy nie wierzyli w sukces „Monday, Monday”

Pomimo świeżości i melodyjności utworu, nie wszyscy członkowie zespołu wierzyli w jego potencjał. Denny Doherty, członek The Mamas & the Papas, nie był przekonany co do sukcesu „Monday, Monday”. Początkowo nie planowano wydania utworu jako singla. Zespół miał wątpliwości, czy piosenka znajdzie uznanie wśród słuchaczy, a jej melancholijny ton wydawał się nietypowy na tle innych przebojów tamtego okresu.

Nikt nie lub poniedziałków, więc pomyślałem, że będzie to po prostu piosenka o człowieku pracującym. (...) Nic w niej nie zwróciło mojej uwagi. To była głupia piosenka o dniu tygodnia
stwierdził Denny Doherty z The Mamas & the Papas w jednym z wywiadów.

Sukces hitu „Monday, Monday” i nagroda Grammy

Wbrew wszelkim oczekiwaniom, „Monday, Monday” szybko zdobyła popularność po emisji w amerykańskich rozgłośniach radiowych. 7 maja 1966 roku utwór osiągnął szczyt amerykańskiej listy przebojów Billboard Hot 100 i przez kilka tygodni utrzymywał się w czołówce zestawienia. Stał się symbolem muzyki lat 60., charakteryzującej się harmonią wokalną i emocjonalnym przekazem.

Sukces „Monday, Monday” nie ograniczył się jedynie do popularności komercyjnej. Piosenka została uhonorowana prestiżową nagrodą Grammy w kategorii „najlepszy współczesny występ grupy (R&R), wokalny lub instrumentalny”. To wyróżnienie umocniło pozycję zespołu The Mamas & the Papas na scenie muzycznej. Utwór do dziś pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli tamtej dekady, a jego historia – od niepewności po triumf – inspiruje kolejne pokolenia muzyków.

Inne hity zespołu The Mamas & the Papas

Oto cztery inne największe hity zespołu The Mamas & the Papas, które zdobyły popularność w latach 60. i na trwałe wpisały się w historię muzyki:

„California Dreamin'”

Wydany w grudniu 1965 roku, utwór "California Dreamin'" stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych przebojów zespołu. Piosenka wyraża tęsknotę za ciepłem Kalifornii podczas zimy w Nowym Jorku. Została napisana przez Johna i Michelle Phillipsów w 1963 roku i pierwotnie nagrana przez Barry'ego McGuire'a. Wersja The Mamas & the Papas, z Denny'm Dohertym jako głównym wokalistą, osiągnęła 4. miejsce na liście Billboard Hot 100 i została certyfikowana jako potrójna platyna przez RIAA w czerwcu 2023 roku.

„Dedicated to the One I Love”

Wydany w 1967 roku cover utworu pierwotnie nagranego przez The "5" Royales i The Shirelles. Wersja The Mamas & the Papas, z Michelle Phillips jako główną wokalistką, osiągnęła 2. miejsce na liście Billboard Hot 100 i 2. miejsce na brytyjskiej liście przebojów. Był to pierwszy raz, gdy Michelle Phillips pełniła rolę głównej wokalistki w zespole.

„I Saw Her Again”

Utwór napisany wspólnie przez Johna Phillipsa i Denny'ego Doherty'ego, wydany w czerwcu 1966 roku. Piosenka osiągnęła 5. miejsce na liście Billboard Hot 100 i 11. miejsce na brytyjskiej liście przebojów. Charakteryzuje się dynamicznym rytmem i opowiada o skomplikowanych relacjach miłosnych.

„Creeque Alley”

Autobiograficzny utwór wydany w kwietniu 1967 roku, opisujący historię powstania zespołu The Mamas & the Papas. Piosenka osiągnęła 5. miejsce na liście Billboard Hot 100, 9. miejsce na brytyjskiej liście przebojów i 1. miejsce w Kanadzie. Charakteryzuje się narracyjnym stylem i odniesieniami do innych artystów z tamtego okresu.

Reklama

Zobacz także: Nagrał ten hit lat 80., gdy odciął się od kolegów. To był początek końca kultowego zespołu

Reklama
Reklama
Reklama