Reklama

Irlandzka artystka Enya została zaproszona do współpracy przy filmie „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”, który miał swoją premierę w 2001 roku. Jej utwór "May It Be" został specjalnie skomponowany na potrzeby tej produkcji. Współpraca Enyi z reżyserem Peterem Jacksonem i producentem muzyki filmowej Howardem Shore’em zaowocowała stworzeniem wyjątkowego dzieła, które zostało docenione zarówno przez fanów, jak i krytyków.

Reklama

Tak powstawał utwór „May It Be”

Utwór „May It Be” został stworzony z myślą o końcowych napisach filmu. Enya wraz z Nicky’m Ryanem oraz tekstami autorstwa Romy Ryan, napisała piosenkę, która doskonale oddaje klimat świata wykreowanego przez J.R.R. Tolkiena. Kompozycja łączy w sobie cechy charakterystyczne dla stylu Enyi – spokojne tempo, warstwowe harmonie i mistyczne brzmienia.

Utwór „May It Be” powstał w nieistniejącym języku

Jednym z najbardziej niezwykłych elementów utworu jest fakt, że część tekstu została napisana w quenya – jednym z języków stworzonych przez Tolkiena na potrzeby uniwersum Władcy Pierścieni. Quenya, będąca językiem elfów, nie istnieje w rzeczywistości, ale została precyzyjnie opracowana jako język fikcyjny o rozbudowanej strukturze gramatycznej. Fragmenty utworu, takie jak „Mornië utúlië” (ciemność nadeszła) i „Mornië alantië” (ciemność opadła), są przykładem użycia tego języka.

Enya dostała pierwszą nominację do Oscara w karierze

W 2002 roku „May It Be” została nominowana do Oscara w kategorii Najlepsza piosenka oryginalna. Choć ostatecznie nie zdobyła statuetki, już sama nominacja była ogromnym wyróżnieniem i dowodem na uznanie, jakie zyskała piosenka w środowisku filmowym. Utwór konkurował z innymi znakomitymi kompozycjami, a jego obecność w gronie nominowanych potwierdziła wysoką jakość artystyczną.

„May It Be” pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów Enyi oraz ikoną ścieżki dźwiękowej „Władcy Pierścieni”. Dla wielu fanów stanowi emocjonalne podsumowanie filmu i uchwycenie ducha tolkienowskiego świata. Piosenka często pojawia się w zestawieniach najlepszych utworów filmowych i zyskała status kultowego hitu lat 2000. Jej unikalne połączenie muzyki filmowej z fikcyjnym językiem uczyniło ją jedyną w swoim rodzaju produkcją.

Reklama

Zobacz także: Ten hit zwyciężył na Eurowizji 2025. O czym jest piosenka Austrii?

Reklama
Reklama
Reklama