Reklama

Serial „Osiecka” emitowany był od 25 grudnia 2020 roku na antenie TVP1. Składa się z 13 odcinków, które przedstawiają życie Agnieszki Osieckiej – jednej z najważniejszych postaci polskiej kultury XX wieku. Fabuła serialu rozpoczyna się w latach 50., a kończy w latach 90. XX wieku, ukazując życie poetki od wczesnej młodości aż po śmierć.

Reklama

Produkcja skupia się na najważniejszych momentach życia Osieckiej – jej karierze artystycznej, kontaktach ze środowiskiem twórczym, miłościach, relacjach rodzinnych oraz zmaganiach z cenzurą i rzeczywistością PRL-u. Nie unika także trudnych tematów, takich jak samotność czy konsekwencje jej decyzji życiowych.

W rolę młodej Agnieszki Osieckiej wcieliła się Eliza Rycembel, natomiast dojrzałą poetkę zagrała Magdalena Popławska. Obie aktorki zaprezentowały wyraziste interpretacje, ukazując różne etapy życia artystki z dużą wrażliwością.

Magdalena Popławska gwiazdą serialu „Osiecka”

Obsada serialu „Osiecka” to mieszanka doświadczonych aktorów i młodych talentów. Oprócz Elizy Rycembel i Magdaleny Popławskiej, w produkcji wystąpili także Maria Pakulnis jako Maria Osiecka – matka poetki, Jan Frycz jako Wiktor Osiecki – jej ojciec oraz Piotr Żurawski jako Daniel Passent. W rolach drugoplanowych pojawiły się również postacie historyczne, co dodatkowo wzbogaciło warstwę biograficzną.

Zdjęcia do serialu realizowano w wielu lokalizacjach na terenie Polski. Twórcy odwiedzili Warszawę, Kraków, Trójmiasto, Łódź, Kazimierz Dolny, Opole, Zakopane oraz Mazury. Taka różnorodność miejsc pozwoliła wiarygodnie oddać klimat i realia różnych okresów życia Osieckiej.

Scenografia, kostiumy i dbałość o detale historyczne pozwoliły widzom poczuć atmosferę epoki, w której żyła poetka. Produkcja starała się wiernie oddać ducha czasów PRL-u, a także specyfikę środowisk artystycznych, z którymi Osiecka była związana.

Serial „Osiecka” jest już na Netfliksie

Serial „Osiecka” spotkał się z mieszanymi opiniami ze strony widzów i krytyków. Na portalu Filmweb otrzymał ocenę 6,3 na 10 na podstawie ponad 5 tysięcy ocen użytkowników. Część widzów doceniła aktorstwo, scenografię i próbę ukazania złożonej osobowości Osieckiej. Inni krytykowali zbyt powierzchowne potraktowanie niektórych wątków oraz brak większej dramaturgii w scenariuszu.

Pomimo tych opinii, serial zyskał popularność i przyciągnął przed ekrany dużą liczbę widzów. Stał się okazją do przypomnienia twórczości Osieckiej oraz do refleksji nad jej dziedzictwem. Dzięki temu, że serial emitowany był w czasie świątecznym, zyskał też duży rozgłos medialny.

Obecnie produkcję można obejrzeć na TVP VOD oraz Netfliksie.

Reklama

Zobacz także: Ten przerażający serial zachwycił Stephena Kinga. Mocne jak „Dziecko Rosemary”

Reklama
Reklama
Reklama