Reklama

10 maja 1978 roku w Emilcinie, w województwie lubelskim, miało miejsce jedno z najsłynniejszych rzekomych spotkań z obcymi w Polsce. Bohaterem tej historii był Jan Wolski, 71-letni rolnik, który wracając z pola na wozie konnym, spotkał dwie niezwykłe istoty.

Reklama

Według relacji Wolskiego napotkał on istoty o około 150 cm wzrostu, oliwkowozielonych twarzach, skośnych oczach i ubranych w czarne kombinezony. Były one milczące i uprzejme. Wsiadły na wóz, którym podróżował Wolski, i poprosiły go gestami o podwiezienie na polanę.

Na miejscu unosił się nad ziemią pojazd w kształcie przypominającym połowę autobusu. Wolski został zaproszony do jego wnętrza. Tam miał zostać rozebrany i poddany badaniu, które opisał jako nieinwazyjne. Po chwili został wypuszczony, a obcy odlecieli swoim pojazdem. Wróciwszy do domu, opowiedział rodzinie i sąsiadom o całym zajściu. Ta historia zainspirowała twórców nowego polskiego serialu Netfliksa, „Projekt UFO”.

Zdarzenie, które poruszyło polskie środowisko ufologiczne

Incydent zyskał ogólnopolską sławę dzięki interwencji Zbigniewa Blani-Bolnara – socjologa i ufologa, który przeprowadził dogłębną analizę zdarzenia. Wolski został nagrany podczas relacjonowania swojej wersji wydarzeń, a nagranie to jest do dziś dostępne publicznie. W książce „Zdarzenie w Emilcinie” Blania-Bolnar przedstawił swoje wnioski z przeprowadzonego dochodzenia.

Dodatkowo świadkowie – w tym synowie Jana Wolskiego – mieli zaobserwować dziwne ślady na polanie oraz nietypowe dźwięki i zachowanie zwierząt. Sprawa była analizowana zarówno przez entuzjastów teorii o istnieniu UFO, jak i przez sceptyków, którzy nie byli przekonani o prawdziwości relacji Wolskiego.

Teorie wokół polskiego Roswell

W kolejnych latach pojawiły się głosy podważające autentyczność całego incydentu. W 2013 roku Bartosz Rdułtowski w książce „Tajne operacje. PRL i UFO” sugerował, że wydarzenie mogło być mistyfikacją – rzekomo częścią eksperymentu lub nawet prowokacji między rywalizującymi środowiskami ufologicznymi. Według Rdułtowskiego możliwe było też wykorzystanie technik parapsychologicznych w celu zmanipulowania świadomości Wolskiego.

W 2019 roku Krzysztof Drozd opublikował książkę „Emilcin 1978. W poszukiwaniu prawdy”, w której ponownie zbadał tę historię. Przeanalizował dostępne materiały, zeznania świadków oraz kontekst społeczno-historyczny tamtych czasów, próbując oddzielić fakty od legendy.

W Emilcinie powstał pomnik UFO

Pomimo licznych kontrowersji, zdarzenie z 1978 roku na trwałe wpisało się w historię polskiej ufologii. Emilcin często nazywany jest „polskim Roswell”, nawiązując do słynnego incydentu z USA z 1947 roku.

15 października 2005 roku w Emilcinie odsłonięto pomnik upamiętniający to nietypowe wydarzenie – jest to jedyny tego typu monument w Polsce, który otwarcie odnosi się do spotkania z UFO. W miejscowości pojawiają się turyści i entuzjaści zjawisk paranormalnych, chcący zobaczyć miejsce, w którym „zabrano człowieka do obcego statku”.

Pomnik, będący symbolicznym przypomnieniem tej historii, przyczynia się do utrzymania zainteresowania tą tajemniczą opowieścią – zarówno wśród wierzących w życie pozaziemskie, jak i tych, którzy widzą w niej jedynie socjologiczną ciekawostkę z czasów PRL.

Serial „Projekt UFO” jest już na Netfliksie

„Projekt UFO” to najnowszy polski miniserial Netfliksa, który zadebiutował 16 kwietnia 2025 roku. Za reżyserię i scenariusz odpowiada Kasper Bajon, znany z takich produkcji jak „Wielka woda” i „Rojst”. Serial składa się z czterech odcinków i jest dostępny wyłącznie na platformie Netflix.​

Akcja serialu osadzona jest na początku lat 80. w fikcyjnej miejscowości Truskasy na Warmii. Po rzekomym lądowaniu UFO, dwóch mężczyzn – upadająca gwiazda telewizyjna Jan Polgar (Piotr Adamczyk) i entuzjasta istot pozaziemskich Zbigniew Sokolik (Mateusz Kościukiewicz) – wyrusza na intelektualną misję, aby ustalić pochodzenie obcych istot. Ich działania wywołują w kraju burzę wątpliwości i masową zmianę przekonań.

„Projekt UFO” inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami z 1978 roku w Emilcinie, gdzie rolnik Jan Wolski twierdził, że został zabrany na pokład statku kosmicznego przez obcych. Serial porusza również tematykę fake newsów i ich wpływu na społeczeństwo.

W głośnej produkcji wystąpiła plejada polskich gwiazd: Piotr Adamczyk, Maja Ostaszewska, Mateusz Kościukiewicz, Julia Kijowska, Adam Woronowicz oraz Marianna Zydek.

Cały czteroodcinkowy serial możecie już obejrzeć na Netfliksie. To może być jedna z najgłośniejszych polskich produkcji giganta streamingowego tego roku.

Reklama

Zobacz także: Ten horror Netfliksa to jak wejście do piekła. Serial, który trudno ogląda się w pojedynkę

Reklama
Reklama
Reklama