Nagrali teledysk, dzięki któremu odnalazły się dziesiątki zaginionych dzieci
W 1993 roku zespół Soul Asylum wydał teledysk do piosenki "Runaway Train", w którym pokazano zdjęcia zaginionych dzieci. Dzięki tej inicjatywie udało się odnaleźć 26 z 36 zaginionych. To jeden z najbardziej poruszających przykładów, jak muzyka może zmieniać świat.

„Runaway Train” to utwór amerykańskiego zespołu Soul Asylum, który powstał z osobistych doświadczeń wokalisty Dave’a Pirnera. Artysta zmagał się z depresją i tekst piosenki odzwierciedlał jego emocjonalny stan. Mimo że tekst utworu opowiadał o poczuciu zagubienia i bezsilności, szybko stał się inspiracją do stworzenia czegoś więcej niż tylko muzyki. W klipie do piosenki umieszczane były zdjęcia zaginionych dzieci, a wiele z nich dzięki temu wróciło do domów. Nie w każdym przypadku był happy end. Niektóre rodziny dowiadywały się o śmierci swoich ukochanych bliskich, ale poznana prawda pomogła im w trudnym pożegnaniu. Pozostają także przypadki, które do dziś nie zostały rozwiązane.
Zaginione dzieci w teledysku "Runaway Train"
Reżyser Tony Kaye wpadł na pomysł, aby zilustrować klip "Runaway Train" zdjęciami zaginionych dzieci. MTV zgodziło się emitować teledysk w różnych wersjach dostosowanych do lokalizacji – każda wersja zawierała zdjęcia dzieci z danego regionu, np. w USA, Wielkiej Brytanii czy Australii. Inicjatywa miała na celu zwiększenie szans na odnalezienie zaginionych, których sprawy często były zapomniane.
Dzieci z kartonów - musimy je odnaleźć", powiedział Tony Kaye. Chodziło o ogłoszenia o zaginionych dzieciach, które pojawiały się na kartonach po mleku. Pierwszym dzieckiem, które zostało umieszczone na kartonie był 12-letni Johnny Gosch z Iowa w Stanach Zjednoczonych, który zaginął w biały dzień w 1982 roku. Od tamtej pory zdjęcia zaginionych dzieci pojawiały się na opakowaniach, były to najbardziej dostępne produkty spożywcze, co sprawiało, że obywatele mogli spojrzeć na nie chociażby przy śniadaniu i mimowolnie pomyśleć, czy nie widzieli nigdzie zaginionego dziecka. Zespołowi Soul Asylum spodobał się ten pomysł i postanowili sprawić, by ich teledysk niósł ważne przesłanie. Umieszczano nie tylko wizerunki zaginionych ze zdjęć na mleku, ale również tych, którzy zdecydowali się na ucieczkę z domów.
Zespół przy tworzeniu teledysku współpracował z National Center for Missing & Exploited Children — organizacją zajmującą się zaginięciami, porwaniami i wykorzystywaniem dzieci.
Historie zaginionych dzieci z "Runaway train"
W teledysku pojawiły się m.in. zdjęcia Aundrii Bowman, która została zamordowana przez swojego ojca adopcyjnego. Jej losy wyjaśniły się dopiero w 2020 roku, kiedy ojciec przyznał się do zbrodni. Pokazano też Christophera Kerze, który zaginął w Eagan w stanie Minnesota. W brytyjskiej wersji klipu pojawiły się Vicky Hamilton i Dinah McNicol – obie dziewczynki zostały pozbawione życia przez Petera Tobina, seryjnego zabójcę.
Klip Soul Asylum przyniósł realne efekty. Spośród 36 dzieci pokazanych w amerykańskiej wersji, aż 26 udało się odnaleźć. W wielu przypadkach dzieci same lub ich bliscy rozpoznawali je w teledysku, co doprowadzało do kontaktu z władzami i w niektórych przypadkach – do szczęśliwych powrotów do domu. Dzięki teledyskowi odnalazły się m.in. Michelle Ann Farley, Ginger Sue Hudson czy Elizabeth Viles, która uciekła z domu, mając zaledwie 13 lat. Rozpoznała się w klipie i zdecydowała odezwać się do rodziców. Kiedy odnajdywało się jakieś dziecko, zastępowano je w teledysku kolejnym poszukiwanym. Nie wszystkie historie były jednak szczęśliwe. Jedna z odnalezionych nastolatek skontaktowała się z zespołem, nie ukrywając, że umieszczenie jej zdjęcia w klipie zniszczyło jej życie, ponieważ uciekła z przemocowego domu, a po premierze teledysku odnaleziono ją i zmuszono do ponownego zamieszkania z rodziną.
Zobacz także: