Reklama

W 1988 roku zespół Kult wydał utwór "Arahja", który do dziś wywołuje dreszcze u słuchaczy. Piosenka stała się jednym z najważniejszych protest songów w historii polskiej muzyki, poruszając temat podziału Berlina i wpływu Muru Berlińskiego na życie ludzi. Choć utwór jest powszechnie znany, wielu Polaków do dziś nie rozumie jego tajemniczego tytułu.

Reklama

Historia powstania "Arahji"

Piosenka "Arahja" powstała w latach 80., kiedy Europa była podzielona żelazną kurtyną, a Berlin symbolizował podział między światem zachodnim a wschodnim. Utwór został wydany w 1988 roku na albumie "Spokojnie" i szybko zyskał miano jednego z najważniejszych kawałków Kultu.

Lider zespołu, Kazik Staszewski, w swoich tekstach często odnosił się do rzeczywistości PRL-u i problemów społecznych. "Arahja" idealnie wpisywała się w ten klimat – opowiadała o świecie podzielonym granicami, w którym jednostka czuje się uwięziona.

Znaczenie tytułu "Arahja"

Tytuł utworu od lat budzi ciekawość słuchaczy. W rzeczywistości "Arahja" to... nieistniejące słowo, przez sporą część fanów mylnie utożsamiane z przekształceniem słowa "arahia", czyli "anarchia". Jak czytamy na Wikipedii:

Utwór początkowo miał nosić tytuł Nowa piosenka o Berlinie (po 1932 – Berlin), następnie po prostu Berlin, jednak nazwa ta została wcześniej zarejestrowana w ZAiKS. Arahja od początku był porównywany do utworu July Morning Uriah Heep lub ogólnie do twórczości tego zespołu w latach 70. Według Grudzińskiego (autor muzyki - przyp. red) podobieństwo wynika z użycia organów Hammonda, a według Kazika Staszewskiego nazwa Arahja powstała w wyniku kilkukrotnego przekształcenia nazwy Uriah Heep (na Juraja, a następnie Araja i wreszcie Arahja). Wśród fanów Kultu krąży nieprawdziwe wyjaśnienie utworu, wiążące Arahję z anarchią
podaje Wikipedia

Kult – legenda polskiego rocka

Kult to polski zespół muzyczny założony w lutym 1982 roku w Warszawie przez wokalistę Kazika Staszewskiego i basistę Piotra Wieteskę. Obaj muzycy wcześniej grali w zespole Poland, jednym z pierwszych punkowych zespołów w Polsce. Od samego początku Kult wyróżniał się oryginalnym stylem muzycznym, łączącym elementy punk rocka, nowej fali, rocka psychodelicznego, a nawet jazzu.

Pierwszy skład zespołu tworzyli Kazik Staszewski (wokal), Piotr Wieteska (bas), Tadeusz Bagan (gitara) oraz Dariusz Gierszewski (perkusja). Debiutancki koncert Kultu odbył się 7 lipca 1982 roku w warszawskim klubie Remont. W kolejnych latach zespół szybko zdobył popularność, a jego twórczość zaczęła przyciągać coraz większą publiczność.

W 1986 roku Kult nagrał swój pierwszy album studyjny zatytułowany "Kult", który ukazał się w maju 1987 roku. Na płycie znalazły się takie utwory jak "Krew Boga", "O Ani" czy "Wspaniała nowina". Rok później, w październiku 1987 roku, wydali album "Posłuchaj to do ciebie", a w grudniu 1988 roku ukazała się płyta "Spokojnie", z której pochodzi jeden z największych przebojów zespołu – "Arahja".

Zobacz także:

"Arahja" w wykonaniu polskich gwiazd

"Arahja", ze względu na swój mocny wydźwięk, jest bardzo często wykonywana przez polskich artystów. Na swoim telewizyjnych występach śpiewali ją m.in. Ewa Farna, Kasia Nosowska czy Michał Szpak.

Reklama

Które wykonanie przypadło Wam do gustu najbardziej? A może wolicie oryginał?

Co oznacz utwór "Arahja" zespołu Kult?
Dariusz Lachowski/East News
Reklama
Reklama
Reklama