Reklama

W wieku 88 lat zmarł papież Franciszek, najwyższy hierarcha Kościoła katolickiego, który od momentu wyboru na Stolicę Piotrową w 2013 roku stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych postaci świata. Informacja o jego śmierci została oficjalnie przekazana przez Watykan i natychmiast obiegła światowe media.

Reklama

Do tragicznego zdarzenia doszło w Poniedziałek Wielkanocny, ściśle o godzinie 7:35 rano. Papież przebywał w Domu Świętej Marty, który był jego rezydencją w Watykanie. Jak poinformowano, przyczyną zgonu był prawdopodobnie udar, będący następstwem wcześniejszej choroby, której szczegóły nie zostały ujawnione.

Papież Franciszek jeszcze rano czuł się dobrze

Według nieoficjalnych informacji, papież Franciszek obudził się tego dnia o godzinie 6:00. Jego otoczenie relacjonuje, że czuł się dobrze, nie zgłaszał żadnych dolegliwości ani niepokojących objawów. Wszystko wskazywało na to, że dzień rozpocznie w pełni sił. Dziennikarka „Corriere della Sera”, Virginia Piccolillo przekazała, że Ojciec Święty „obudził się o godzinie 6:00 rano i czuł się całkiem dobrze”.

Niestety, już około godziny 7:30 zauważono gwałtowne pogorszenie jego stanu zdrowia. Mimo natychmiastowej interwencji i obecności personelu medycznego, nie udało się uratować życia Ojca Świętego. O godzinie 7:35 stwierdzono zgon.

Ta nagła zmiana w samopoczuciu wzbudziła ogromne poruszenie wśród bliskich współpracowników papieża oraz wiernych, którzy nie spodziewali się tak dramatycznego obrotu wydarzeń, zwłaszcza tuż po radosnym święcie Zmartwychwstania Pańskiego.

Watykan oficjalnie ogłosił śmierć papieża Franciszka

Watykan natychmiast po potwierdzeniu śmierci papieża wydał stosowny komunikat, w którym poinformował o okolicznościach zgonu oraz miejscu, w którym przebywał papież. Dom Świętej Marty stał się miejscem jego ostatnich chwil – to właśnie tam przez lata mieszkał i stamtąd zarządzał Kościołem katolickim.

Szczegóły dotyczące pogrzebu oraz dalszych decyzji w sprawie następstwa na Stolicy Piotrowej mają zostać ogłoszone w najbliższych dniach. Tymczasem Watykan otworzył księgi kondolencyjne, a wierni na całym świecie zaczęli gromadzić się na modlitwach i czuwaniach.

Śmierć papieża Franciszka wywołała duże poruszenie

Wieść o śmierci papieża Franciszka wywołała natychmiastowe reakcje wśród przywódców państw, duchowieństwa i wiernych. Media społecznościowe zalała fala kondolencji, wspomnień oraz wyrazów żalu. Dla wielu osób papież był nie tylko głową Kościoła, ale także symbolem pokoju, dialogu i bliskości z ludźmi.

W Rzymie tłumy wiernych zaczęły gromadzić się przed Watykanem, składając kwiaty i zapalając znicze. W wielu krajach ogłoszono dni żałoby narodowej.

Reklama

Zobacz także: Media nieoficjalnie ujawniły przyczynę śmierci papieża Franciszka. To nie zapalenie płuc

Papież Franciszek nie żyje – nagła śmierć w Poniedziałek Wielkanocny
Papież Franciszek Papież Franciszek nie żyje – nagła śmierć w Poniedziałek Wielkanocny ABACA/Abaca/East News
Reklama
Reklama
Reklama