Książę Harry w centrum skandalu! „Nękanie i zastraszanie na dużą skalę”
Książę Harry nie pełni już obowiązków należących do członków brytyjskiej rodziny królewskiej, ale wraz z Meghan Markle prowadzi szereg własnych inicjatyw. Syn króla Karola III jest m.in. współzałożycielem organizacji charytatywnej Sentebale. W niedzielę przewodnicząca fundacji udzieliła głośnego wywiadu, w którym uderzyła we władze.

- Redakcja
Sentebale to organizacja charytatywna współzałożona przez księcia Harry’ego i księcia Seeiso z Lesotho. Zajmuje się pomocą dzieciom dotkniętym wirusem HIV w Lesotho i Botswanie. Książę Harry przez wiele lat był jedną z głównych twarzy tej inicjatywy. Jednak w lutym ogłoszono jego niespodziewaną rezygnację z funkcji w organizacji. Oficjalny komunikat podany przez Sentebale nie zawierał szczegółowych wyjaśnień, informując jedynie o „odejściu księcia Harry’ego”.
Niemal równocześnie z odejściem Harry’ego z organizacji, rezygnację złożył także książę Seeiso. Tym samym organizacja została pozbawiona obu swoich założycieli w krótkim czasie. Informacja ta wywołała duże poruszenie, jednak dopiero teraz na jaw wychodzą kulisy tego rozstania.
Przewodnicząca organizacji rzuca mocne oskarżenia pod adresem księcia Harry'ego
W wywiadzie dla brytyjskiej telewizji Sky, przewodnicząca Sentebale – Sophie Chandauka – ujawniła kulisy działań księcia Harry’ego, które miały miejsce po jego odejściu z organizacji. Według jej relacji, książę miał dopuścić się „nękania i zastraszania” na dużą skalę wobec niej oraz innych członków organizacji. Chandauka określiła te działania jako „toksyczne”, podkreślając, że nie było to jednorazowe zdarzenie, ale zorganizowana kampania nacisków.
Według przewodniczącej, działania Harry’ego miały poważny wpływ na funkcjonowanie Sentebale. Mówiła również o presji, jaką odczuwała ona sama oraz inni pracownicy. Chandauka stwierdziła: „Zachowania, z jakimi się spotkaliśmy, nie mogą pozostać bez reakcji. To nie jest to, czego oczekujemy od liderów organizacji charytatywnej”.
Czy możesz sobie wyobrazić, co ten atak zrobił ze mną, ze mną i 540 osobami w organizacjach Sentebale i ich rodzinami? To przykład nękania i zastraszania na dużą skalę
Oskarżenia te nabierają szczególnej wagi, ponieważ dotyczą księcia, który od lat kreowany był na wzór empatii i zaangażowania społecznego. W opinii Chandauki, jego zachowanie po odejściu z organizacji całkowicie przeczy dotychczasowemu wizerunkowi.
Skandal w organizacji księcia Harry'ego
W ubiegłym tygodniu Sophie Chandauka udzieliła kilku wywiadów, w których podkreśliła uczciwość organizacji oraz własne zaangażowanie. Natomiast wydawało się, że skrytykowała księcia Harry'ego za „granie kartą ofiary”. W oświadczeniu przewodnicząca opisała sytuację jako „historię kobiety, która odważyła się ujawnić kwestie złego zarządzania, słabego kierownictwa wykonawczego, nadużyć władzy, zastraszania, nękania, mizoginii”.
Książę Harry przekazał, że z „ciężkim sercem” odchodzi z organizacji powołanej na cześć jego matki. Chandauka odmówiła ustąpienia ze stanowiska i pozwała powierników, którzy zostali zmuszeni do rezygnacji ze swoich funkcji.
Powiernicy działali w najlepszym interesie organizacji, prosząc przewodniczącą o ustąpienie, mając jednocześnie na uwadze dobro personelu. Ona z kolei pozwała organizację, aby pozostać na tym dobrowolnym stanowisku, co jeszcze bardziej podkreśliło zerwany związek. Dziękujemy wszystkim powiernikom za ich służbę przez te wszystkie lata (...) Chociaż możemy już nie być patronami, zawsze będziemy jej założycielami i nigdy nie zapomnimy, co ta organizacja jest w stanie osiągnąć, gdy jest pod odpowiednią opieką
Zobacz także: Meghan Markle została upokorzona na oczach całego świata. Wyciekło nagranie
