Reklama

Król Karol III wyraził głęboki żal z powodu śmierci papieża Franciszka. W oficjalnym oświadczeniu opublikowanym po jego odejściu, monarcha przyznał, że zarówno on, jak i jego żona, królowa Kamila, byli głęboko poruszeni tą stratą. Król podkreślił wyjątkową wartość, jaką papież wnosił do światowego dialogu, i przypomniał, jak wielkim zaszczytem było dla niego móc osobiście spotkać się z papieżem zaledwie kilka dni wcześniej.

Reklama

Brytyjski monarcha zaznaczył, że papież Franciszek był postacią wyjątkową i duchowo inspirującą, której przesłania wykraczały poza granice religii. Oświadczenie miało wymiar bardzo osobisty – Karol III odniósł się do głębokiego szacunku, jakim darzył głowę Kościoła katolickiego, oraz do wzajemnej życzliwości, jaka towarzyszyła ich ostatniemu spotkaniu.

Ostatnie spotkanie pary królewskiej z papieżem Franciszkiem

Spotkanie króla Karola III i królowej Kamili z papieżem Franciszkiem miało miejsce podczas wizyty pary królewskiej we Włoszech. Zaledwie 11 dni przed śmiercią papieża, monarchowie odwiedzili Watykan, gdzie doszło do osobistej rozmowy z duchowym przywódcą. Jak wynika z relacji, rozmowa była pełna wzajemnego szacunku i ciepła. Para królewska miała okazję podziękować papieżowi za jego pracę na rzecz dialogu między religiami oraz za dążenie do pokoju i sprawiedliwości społecznej.

Spotkanie to dziś nabiera szczególnego znaczenia – było ostatnim spotkaniem głowy Kościoła z przedstawicielami brytyjskiej rodziny królewskiej. To również ten moment król Karol III przywołał w swoim oświadczeniu, jako symbol duchowej więzi i wyjątkowego porozumienia między obydwiema stronami.

Moja żona i ja byliśmy głęboko zasmuceni, gdy dowiedzieliśmy się o śmierci papieża Franciszka. Ciężar na naszych sercach został jednak nieco złagodzony przez świadomość, że Jego Świątobliwość mógł podzielić się wielkanocnym pozdrowieniem z Kościołem i światem, któremu służył z takim oddaniem przez całe swoje życie i posługę
czytamy w oświadczeniu wydanym po śmierci papieża przez króla Karola III.
Jego Świątobliwość zostanie zapamiętany za współczucie, troskę o jedność Kościoła i niestrudzone zaangażowanie we wspólne sprawy wszystkich ludzi wiary i tych dobrej woli, którzy pracują dla dobra innych. Jego przekonanie, że troska o stworzenie jest egzystencjalnym wyrazem wiary w Boga, znalazło oddźwięk u tak wielu osób na całym świecie. Poprzez swoją pracę i troskę zarówno o ludzi, jak i planetę, głęboko dotknął życia tak wielu
dodał monarcha.

Na koniec brytyjski król przypomniał ostatnie spotkanie z papieżem Franciszkiem, w którym udział brała również jego ukochana żona.

Królowa i ja wspominamy ze szczególnym uczuciem nasze spotkania z Jego Świątobliwością na przestrzeni lat i byliśmy bardzo poruszeni, że mogliśmy go odwiedzić na początku miesiąca. Wysyłamy nasze najszczersze kondolencje i głębokie współczucie dla Kościoła, któremu służył z taką determinacją, oraz dla niezliczonych ludzi na całym świecie, którzy zainspirowani jego życiem, będą opłakiwać druzgocącą stratę tego wiernego naśladowcy Jezusa Chrystusa
przekazał król.
Król Karol III żegna papieża Franciszka: "Byliśmy głęboko poruszeni"
Papież Franciszek, król Karol III, królowa Kamila Król Karol III żegna papieża Franciszka: "Byliśmy głęboko poruszeni" The Vatican/Press Association/East News

Reakcje światowych przywódców na śmierć papieża

Śmierć papieża Franciszka w wieku 88 lat poruszyła nie tylko katolików, ale również przedstawicieli wielu państw i religii. Wyrazy współczucia napływały z całego świata – od liderów politycznych po duchownych i zwykłych ludzi. Wśród wielu głosów szczególną uwagę zwróciły słowa króla Karola III, który jako głowa Kościoła anglikańskiego, dał wyraz głębokiemu szacunkowi dla duchowości i misji papieża Franciszka.

Reakcje przywódców ukazały, jak silny był wpływ papieża na światowy dialog międzyreligijny. Franciszek był ceniony za swoją otwartość, troskę o ubogich i zaangażowanie w sprawy ekologii. W ostatnich dniach jego życia spotkania i rozmowy, takie jak ta z królem Karolem III, pokazywały, jak bardzo zależało mu na jedności i współpracy ponad podziałami.

Reklama

Zobacz także: Spotkał się z papieżem Franciszkiem dzień przed śmiercią. Wreszcie wydał oświadczenie

Reklama
Reklama
Reklama